  • PAT0603E4812BST1
PAT0603E4812BST1
advertisement
Manufacturer No:
PAT0603E4812BST1
HK JDW NO:
881-PAT0603E4812BST1
Datasheet:
PAT0603E4812BST1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PAT Series, Thin Film, 48.1kOhm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PAT0603E4812BST1
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    PAT
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    48.1kOhm
  • Power (Watts)
    0.15W
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION, LASER TRIMMABLE
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Working Voltage
    75V
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.46mm