  • PB4008-E3/45
PB4008-E3/45
advertisement
Manufacturer No:
PB4008-E3/45
HK JDW NO:
884-PB4008-E3/45
Package:
4-ESIP, PB
Datasheet:
PB4008-E3/45
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PB4008-E3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-ESIP, PB
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
    isoCINK+™ PB
  • Weight
    1.518004g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    Standard
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 20A
  • Forward Current
    4.4A
  • Max Surge Current
    400A
  • Current - Average Rectified (Io)
    40A
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    400A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    400A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    800V
  • Height
    20.3mm
  • Length
    30.3mm
  • Width
    4.1mm