  • PC610H501AP20LF
PC610H501AP20LF
advertisement
Manufacturer No:
PC610H501AP20LF
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-PC610H501AP20LF
Package:
Datasheet:
Description:
POT 500 OHM 1/20W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PC610H501AP20LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    PC610, Citec
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    5%
  • Resistance
    500Ohm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Slotted
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    280°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.433 x 0.386 Face x 0.433 H 11.00mmx9.80mmx11.00mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm