  • PCF0603R-150KBT1
PCF0603R-150KBT1
advertisement
Manufacturer No:
PCF0603R-150KBT1
Manufacturer:
TT Electronics/Welwyn
HK JDW NO:
850-PCF0603R-150KBT1
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PCF0603R-150KBT1
Description:
PCF - Precision Series, Metal Film, 150kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 2000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCF0603R-150KBT1
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    150kOhms
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Voltage - Rated AC
    75V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    PCF - Precision
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm