  • PDA241-HRT00-504B0
PDA241-HRT00-504B0
advertisement
Manufacturer No:
PDA241-HRT00-504B0
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDA241-HRT00-504B0
Package:
Description:
Potentiometers 500Kohms .5W Linear HRT 18T Knurled Sft
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDA241-HRT00-504B0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    Pro Audio PDA24
  • Tolerance
    ±15%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Resistance
    500kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    PDA241
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.953Dia x 0.504 H 24.20mmx12.80mm
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%