  • PDA241-SRT02-503B0
PDA241-SRT02-503B0
advertisement
Manufacturer No:
PDA241-SRT02-503B0
HK JDW NO:
103-PDA241-SRT02-503B0
Package:
Description:
Potentiometers 50Kohms .5W Linear SRT Plain Shaft
Step5Bar-code shipping tag
PDA241-SRT02-503B0
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±15%
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    Round
  • Working Voltage
    500V
  • Taper
    Linear
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Size - Body
    Round - 0.953Dia x 0.504 H 24.20mmx12.80mm
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm