  • PDB12-F4251-503CF
PDB12-F4251-503CF
advertisement
Manufacturer No:
PDB12-F4251-503CF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDB12-F4251-503CF
Package:
Datasheet:
PDB12-F4251-503CF
Description:
POT 50K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDB12-F4251-503CF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Brackets, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    PDB12
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.08W
  • Max Power Dissipation
    80mW
  • Base Part Number
    PDB12
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Flatted
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.650 x 0.504 Face x 0.650 H 16.50mmx12.80mmx16.50mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm