  • PDB12-H4301-503AF
PDB12-H4301-503AF
advertisement
Manufacturer No:
PDB12-H4301-503AF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDB12-H4301-503AF
Package:
Datasheet:
PDB12-H4301-503AF
Description:
Potentiometers 50Kohm 20% 30mm Audio Flat Shaft
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDB12-H4301-503AF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    50kOhm
  • Power (Watts)
    0.04W
  • Voltage - Rated
    100V
  • Power Rating
    40mW
  • Max Power Dissipation
    40mW
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Flatted
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.504 x 0.488 Face x 0.342 H 12.80mmx12.40mmx8.70mm
  • Actuator Length
    1.181 30.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    PDB12
  • Tolerance
    ±20%