  • PDB181-E420K-103B
PDB181-E420K-103B
advertisement
Manufacturer No:
PDB181-E420K-103B
HK JDW NO:
103-PDB181-E420K-103B
Package:
Datasheet:
PDB181-E420K-103B
Description:
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PDB181-E420K-103B
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PDB18
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • HTS Code
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Construction
    Rotary
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Working Voltage
    200V
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.650 H 17.00mmx16.50mmx16.50mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%