  • PDB181-GTR01-504A2
PDB181-GTR01-504A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB181-GTR01-504A2
HK JDW NO:
103-PDB181-GTR01-504A2
Package:
Description:
Potentiometers 500KOHMS KNURLED SNG SOLDER LUGS
Step5Bar-code shipping tag
PDB181-GTR01-504A2
  • Terminal Shape
    LUG
  • Published
    2008
  • Series
    Pro Audio PDB181-GTR
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    500kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    17mm
  • Construction
    Round
  • Base Part Number
    PDB181
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.650 H 17.00mmx16.50mmx16.50mm
  • Diameter
    16.5mm
  • Length
    28.3mm
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm