  • PDB182-E420K-104B1
PDB182-E420K-104B1
advertisement
Manufacturer No:
PDB182-E420K-104B1
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDB182-E420K-104B1
Package:
Description:
POT 100K OHM 1/8W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDB182-E420K-104B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    100kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Base Part Number
    PDB182
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.374 H 17.00mmx16.50mmx9.50mm
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    Pro Audio PDB18
  • Tolerance
    ±20%