  • PDB182-GTRB1-253MN
PDB182-GTRB1-253MN
advertisement
Manufacturer No:
PDB182-GTRB1-253MN
HK JDW NO:
103-PDB182-GTRB1-253MN
Package:
Description:
POT 25K OHM 0.06W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PDB182-GTRB1-253MN
  • Mount
    Panel
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pro Audio PDB182-GTRB
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Solder
  • Resistance
    25kOhm
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.06W
  • Max Power Dissipation
    60mW
  • Base Part Number
    PDB182
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.366 H 17.00mmx16.50mmx9.30mm
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm