  • PDB182-GTRB1-504MN
PDB182-GTRB1-504MN
advertisement
Manufacturer No:
PDB182-GTRB1-504MN
HK JDW NO:
103-PDB182-GTRB1-504MN
Package:
Description:
Potentiometers 500Kohm 20% 17mm Knurled Shaft/SL/CD
Step5Bar-code shipping tag
PDB182-GTRB1-504MN
    Select All
  • Height
    21.5mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Pro Audio PDB182-GTRB
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    500kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.06W
  • Voltage - Rated
    150V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    60mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Max Power Dissipation
    60mW
  • Construction
    Round
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.06W
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    2
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.366 H 17.00mmx16.50mmx9.30mm
  • Number of Gangs
    2
  • Diameter
    17mm