  • PDB182-K418F-103B
PDB182-K418F-103B
advertisement
Manufacturer No:
PDB182-K418F-103B
HK JDW NO:
103-PDB182-K418F-103B
Package:
Datasheet:
PDB182-K418F-103B
Description:
POT 10K OHM 1/8W CARBON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
PDB182-K418F-103B
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PDB18
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Resistance
    10kOhm
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.650 H 17.00mmx16.50mmx16.50mm
  • Actuator Length
    0.709 18.00mm