  • PDB182-K420K-103B1
PDB182-K420K-103B1
advertisement
Manufacturer No:
PDB182-K420K-103B1
HK JDW NO:
103-PDB182-K420K-103B1
Package:
Description:
Res Carbon Film POT 10K Ohm 20% 1/8W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (31.5 X 17 X 21mm) Pin Panel Mount/Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
PDB182-K420K-103B1
  • Mount
    Panel
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PDB18
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    17mm
  • Construction
    Rotary
  • Base Part Number
    PDB182
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Square - 0.670 x 0.650 Face x 0.650 H 17.00mmx16.50mmx16.50mm
  • Number of Gangs
    2
  • Length
    31.5mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm