  • PDB183-GTR01-104A2
PDB183-GTR01-104A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB183-GTR01-104A2
HK JDW NO:
103-PDB183-GTR01-104A2
Package:
Description:
POT 100K OHM 1/10W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PDB183-GTR01-104A2
  • Size - Body
    Round - 0.669Diax1.031L 17.00mmx26.20mm + Switch
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Panel
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Pro Audio PDB183-GTR
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    PDB183
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Rated Temperature
    50°C
  • Bushing Thread
    3/8
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    Push-Pull, DPDT
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)