  • PDB183-K425K-103B1
PDB183-K425K-103B1
advertisement
Manufacturer No:
PDB183-K425K-103B1
HK JDW NO:
103-PDB183-K425K-103B1
Package:
Description:
Res Carbon Film POT 10K Ohm 20% 0.2W(1/5W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (50.5 X 17mm) Pin Panel Mount
Step5Bar-code shipping tag
PDB183-K425K-103B1
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    Pro Audio PDB183
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Pin
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Carbon
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Depth
    17mm
  • Base Part Number
    PDB183
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Push-Pull, DPDT
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.669Diax1.004L 17.00mmx25.50mm + Switch
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    50.5mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%