  • PDB184-S425K-103A1
PDB184-S425K-103A1
advertisement
Manufacturer No:
PDB184-S425K-103A1
HK JDW NO:
103-PDB184-S425K-103A1
Package:
Datasheet:
Description:
Potentiometers 10K HORIZONTAL 20%
Step5Bar-code shipping tag
PDB184-S425K-103A1
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    Pro Audio PDB184
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.06W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    60mW
  • Max Power Dissipation
    60mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Base Part Number
    PDB184
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.06W
  • Operating Temperature (Max)
    50°C
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    Rotary, SPDT
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.669Diax0.461L 17.00mmx11.70mm + Switch
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm