  • PDB241-E420P-504A2
PDB241-E420P-504A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB241-E420P-504A2
HK JDW NO:
103-PDB241-E420P-504A2
Package:
Description:
Potentiometers 0.25watt 500Kohms 20% Plain
Step5Bar-code shipping tag
PDB241-E420P-504A2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    500kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    24mm
    PDB241
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Round
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.465 H 24.00mmx11.80mm
  • Diameter
    24mm
  • Length
    11.8mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm