  • PDB241-E425K-504A2
PDB241-E425K-504A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB241-E425K-504A2
HK JDW NO:
103-PDB241-E425K-504A2
Package:
Description:
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PDB241-E425K-504A2
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.465 H 24.00mmx11.80mm
  • Length
    36.8mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PDB24
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    500kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    24mm
  • Construction
    Rotary
  • Base Part Number
    PDB241
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Working Voltage
    250V
  • Bushing Thread
    M8 x 0.75
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)