  • PDB241-GNL03-504B0
PDB241-GNL03-504B0
advertisement
Manufacturer No:
PDB241-GNL03-504B0
HK JDW NO:
103-PDB241-GNL03-504B0
Package:
Description:
Potentiometers 500K LINEAR KNURLED
Step5Bar-code shipping tag
PDB241-GNL03-504B0
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PDB241-GNL
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    500kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Rated Temperature
    50°C
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.969Dia x 0.480 H 24.60mmx12.20mm
  • Actuator Length
    1.083 27.50mm