  • PDB241-GTR04-504A2
PDB241-GTR04-504A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB241-GTR04-504A2
HK JDW NO:
103-PDB241-GTR04-504A2
Package:
Description:
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PDB241-GTR04-504A2
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    Pro Audio PDB241-GTR
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Resistance
    500kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Actuator Type
    Round
  • Working Voltage
    250V
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.453 H 24.00mmx11.50mm
  • Actuator Length
    1.083 27.50mm