  • PDB241-S420P-103B0
PDB241-S420P-103B0
advertisement
Manufacturer No:
PDB241-S420P-103B0
HK JDW NO:
103-PDB241-S420P-103B0
Package:
Description:
Potentiometers 0.5watt 10Kohms 20% Plain
Step5Bar-code shipping tag
PDB241-S420P-103B0
  • Published
    2010
  • Series
    Pro Audio PDB24
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Composition
    Carbon, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    24mm
  • Construction
    Rotary
  • Base Part Number
    PDB241
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    M8 x 0.75
  • Taper
    Linear
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.465 H 24.00mmx11.80mm
  • Diameter
    24mm
  • Length
    11.8mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm