  • PDB242-E220F-103B0
PDB242-E220F-103B0
advertisement
Manufacturer No:
PDB242-E220F-103B0
HK JDW NO:
103-PDB242-E220F-103B0
Package:
Description:
Potentiometers 20MM SHAFT 10KOHMS FLATTED CEN DET
Step5Bar-code shipping tag
PDB242-E220F-103B0
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    24mm
  • Base Part Number
    PDB242
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    Flatted
  • Working Voltage
    500V
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.465 H 24.00mmx11.80mm
  • Length
    31.8mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm