  • PDB242-E220K-202B5
PDB242-E220K-202B5
advertisement
Manufacturer No:
PDB242-E220K-202B5
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDB242-E220K-202B5
Package:
Description:
POT 2K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDB242-E220K-202B5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    PDB242
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Knurled and Slotted
  • Bushing Thread
    M8 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Detent
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.465 H 24.00mmx11.80mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    Pro Audio PDB24
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Resistance
    2kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW