  • PDB242-E420P-105A2
PDB242-E420P-105A2
advertisement
Manufacturer No:
PDB242-E420P-105A2
HK JDW NO:
103-PDB242-E420P-105A2
Package:
Description:
POT 1M OHM 1/4W CARBON LOG
Step5Bar-code shipping tag
PDB242-E420P-105A2
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    POTENTIOMETER
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rotary
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Actuator Type
    Round
  • Working Voltage
    250V
  • Taper
    Logarithmic
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.945Dia x 0.465 H 24.00mmx11.80mm
  • Actuator Length
    0.787 20.00mm