  • PE-0402CD121JTG
PE-0402CD121JTG
advertisement
Manufacturer No:
PE-0402CD121JTG
HK JDW NO:
664-PE-0402CD121JTG
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PE-0402CD121JTG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE-0402CD121JTG
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    0402CD
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.047Lx0.026W 1.19mmx0.66mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    660μm
  • Current Rating
    90mA
  • Inductance
    120nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.7Ohm Max
  • Max DC Current
    90mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.52GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    14 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    14
  • Q Factor
    14
  • Height
    610μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.61mm