  • PE0805FRF470R028L
PE0805FRF470R028L
advertisement
Manufacturer No:
PE0805FRF470R028L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-PE0805FRF470R028L
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PE0805FRF470R028L
Description:
PE Series, Metal Foil, 28mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~170°C
Step5Bar-code shipping tag
PE0805FRF470R028L
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~170°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PE
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    28mOhm
  • Composition
    Metal Foil
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm