  • PE1206FRF070R015L
PE1206FRF070R015L
advertisement
Manufacturer No:
PE1206FRF070R015L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-PE1206FRF070R015L
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
PE1206FRF070R015L
Description:
PE Series, Metal Foil, 15mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~170°C
Quantity:
In Stock : 2004
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE1206FRF070R015L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~170°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PE
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    15mOhm
  • Composition
    Metal Foil
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.89mm