  • PEH200KO6100MU2
PEH200KO6100MU2
advertisement
Manufacturer No:
PEH200KO6100MU2
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-PEH200KO6100MU2
Package:
Datasheet:
Description:
100mF Capacitor 20% Bulk 23.4A 28.5mm
Step5Bar-code shipping tag
PEH200KO6100MU2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    100mF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Lead Pitch
    28.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    16mA
  • Ripple Current
    23.4A
  • Life (Hours)
    60000 hours
  • Diameter
    65mm
  • Height
    105mm
  • Length
    105mm