  • PESD15VS1UB,115
PESD15VS1UB,115
advertisement
Manufacturer No:
PESD15VS1UB,115
HK JDW NO:
554-PESD15VS1UB,115
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
PESD15VS1UB,115
Description:
TVS DIODE 15V 40V SOD523
Step5Bar-code shipping tag
PESD15VS1UB,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Published
    2004
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    32pF
  • Max Power Dissipation
    160W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Depth
    850μm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Working Voltage
    15V
  • Voltage
    15V
  • Leakage Current
    50nA
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    5A
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Clamping Voltage
    40V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V Max
  • Peak Pulse Current
    5A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Max Surge Current
    5A
  • Peak Pulse Power
    160W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    18V
  • Capacitance @ Frequency
    32pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    17.6V
  • Max Breakdown Voltage
    18.4V
  • ESD Protection
    Yes
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    150°C
  • Height
    650μm
  • Length
    1.25mm