  • PESD24VL1BA,115
PESD24VL1BA,115
advertisement
Manufacturer No:
PESD24VL1BA,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PESD24VL1BA,115
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
PESD24VL1BA,115
Description:
TVS DIODE 24V 70V SOD323
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PESD24VL1BA,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    11pF
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    PESD*L1B
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation
    200W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    25.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    70V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V Max
  • Peak Pulse Current
    3A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    27.8V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    11pF @ 1MHz
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    150°C
  • Height
    1.1mm