  • PFL1609-471MEU
PFL1609-471MEU
advertisement
Manufacturer No:
PFL1609-471MEU
HK JDW NO:
3194-PFL1609-471MEU
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
PFL1609-471MEU
Step5Bar-code shipping tag
PFL1609-471MEU
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 hours ago)
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    470 nH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    1.3A
  • Frequency - Self Resonant
    650MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    760mA
  • Case/Size Code
    0603
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    100mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    0.47 µH
  • RMS Current (Irms)
    1.3A
  • Height
    950μm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.07mm