  • PFL1609-681MEW
PFL1609-681MEW
advertisement
Manufacturer No:
PFL1609-681MEW
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-PFL1609-681MEW
Quantity:
In Stock : 16532
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFL1609-681MEW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 11 hours ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    680 nH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    1.4A
  • Frequency - Self Resonant
    520MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    0603
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    170mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.68 µH
  • Height
    950μm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.07mm