  • PG0063.152NLT
PG0063.152NLT
advertisement
Manufacturer No:
PG0063.152NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PG0063.152NLT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PG0063.152NLT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PG0063.152NLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PG0063
  • Size / Dimension
    0.244Lx0.244W 6.20mmx6.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    6.2mm
  • Current Rating
    3A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    30mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Rated Current-Max
    3.8A
  • DC Current
    3A
  • Height Seated (Max)
    0.098 2.50mm