  • PHT4NQ10T,135
PHT4NQ10T,135
advertisement
Manufacturer No:
PHT4NQ10T,135
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PHT4NQ10T,135
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
PHT4NQ10T,135
Description:
NEXPERIA - PHT4NQ10T,135 - MOSFET Transistor, N Channel, 1.75 A, 100 V, 0.2 ohm, 10 V, 3 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHT4NQ10T,135
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    4.535924g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Resistance
    250MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    6.9W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    6.9W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    8 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    250m Ω @ 1.75A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    300pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    7.4nC @ 10V
  • Rise Time
    13ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    11 ns
  • Turn-Off Delay Time
    20 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    3.5A
  • Threshold Voltage
    3V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    100V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Height
    6.35mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    6.35mm