  • DMN6140L-13
DMN6140L-13
advertisement
Manufacturer No:
DMN6140L-13
HK JDW NO:
233-DMN6140L-13
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DMN6140L-13
Purchasing and Inquiry
DMN6140L-13 Description
DMN6140L-13 Features
Low On-Resistance
Low Input Capacitance
Fast Switching Speed
Low Input/Output Leakage
Totally Lead-Free & Fully RoHS Compliant
DMN6140L-13 Applications
DC-DC Converters
Power Management Functions
Analog Switch
Communications equipment
Wired networking
Step5Bar-code shipping tag
DMN6140L-13
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DMN6140
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    700mW Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    140m Ω @ 1.8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    315pF @ 40V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    1.6A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    8.6nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    1.6A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.14Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V