  • PHT6NQ10T,135
PHT6NQ10T,135
advertisement
Manufacturer No:
PHT6NQ10T,135
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PHT6NQ10T,135
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
PHT6NQ10T,135
Description:
MOSFET TAPE13 PWR-MOS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHT6NQ10T,135
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    1.8W Ta 8.3W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    1.8W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    6 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    90m Ω @ 3A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    633pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    21nC @ 10V
  • Rise Time
    15ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    15 ns
  • Turn-Off Delay Time
    20 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    3A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    100V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    3A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.09Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    26A
  • Height
    1.7mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm