  • PIC10F220-I/P
PIC10F220-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC10F220-I/P
HK JDW NO:
536-PIC10F220-I/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC10F220-I/P
Description:
384B 256 x 12 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 10F Series PIC10F220 8 Pin 8MHz 3V 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC10F220-I/P Overview
This Microcontroller comes in a 8-DIP (0.300, 7.62mm) package. With 4 I/Os, it's pretty good. This Microcontroller is mounted using the Through Hole mounting type. The MCU is based on the 8-Bit core. The type of its program memory is FLASH. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. A PIC® 10F series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 384B 256 x 12 bytes, which is the size of the program. A PIC Core processor is used to power the device. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 8 terminals. This part works in a 8-bit manner. A 3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 384B memory size belongs to the Chip part. PIC10F220 serves as a base part number to find alternatives. MCU's frequency is 8MHz. The device works in NO PWM channels. It is possible to access the 8 pins on the chip through the 8 pins. It has 8 pins in total. In this device, there is a PIC CPU embedded within it. The equipment on this page features EEPROM, FLASH memory technology. A total of 2 ADC channels are present in this device. This device comes with a set of 1 A/D converters that have been built into it.
PIC10F220-I/P Features
8-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC10F220-I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC10F220-I/P Microcontroller applications.
  • Guidance-GPS
  • Torpedo guidance
  • Smart highways
  • Digital cameras
  • Aerospace navigation systems
  • Fax machines
  • Computers
  • Coffee machines
  • Plant factories
  • Smartphones
Step5Bar-code shipping tag
PIC10F220-I/P
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® 10F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    8MHz
  • Base Part Number
    PIC10F220
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    USB
  • Memory Size
    384B
  • Number of I/O
    4
  • Nominal Supply Current
    175μA
  • RAM Size
    16 x 8
  • Memory Type
    EEPROM, FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Size
    384B 256 x 12
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 2x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    8 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    NO
  • Address Bus Width
    8b
  • Density
    3 kb
  • ROM (words)
    256
  • CPU Family
    PIC
  • Number of A/D Converters
    1
  • Number of ADC Channels
    2
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm