  • PIC12F1822-E/MF
PIC12F1822-E/MF
advertisement
Manufacturer No:
PIC12F1822-E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC12F1822-E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC12F1822-E/MF
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 12F Series PIC12F1822 8 Pin 32MHz 2.3V 8-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9739
Purchasing and Inquiry
PIC12F1822-E/MF Overview
It is available in the 8-VDFN Exposed Pad package for the benefit of saving space. A Surface Mount mounting method is used. A package of Tube contains it. Device with PIC core processor issupported. It is important to keep the temperature at -40°C~125°C TA while working. Its type of program memory is FLASH. There are 6 I/Os on it, which makes it a very simple device. It has a part number of PIC12F1822 that can be used to locate similar components. The position of the device is DUAL at terminal. 8 terminationals are present. Part of the PIC? XLP? 12F series, this electrical component is used in a variety of applications. High efficiency is possible due to the 2.3V supply voltage. MICROCONTROLLER, RISC is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget. It is constructed using 8 pins. It is equipped with 8 pins in total. It falls under the category of Microcontrollers. Using the devices' 3.5kB memory size, you can store programs and data. Powered by a 2/5V source. At a frequency of 32MHz, it can achieve excellent efficiency. 3 timer/counters are present. As part of the PIC CPU family, this component is included. Using an oscillator type Internal, it operates.
PIC12F1822-E/MF Features
8-VDFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC12F1822-E/MF Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC12F1822-E/MF Microcontroller applications.
  • Heart rate monitors
  • Petrochemical
  • Toasters
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
  • Kindle
  • Microwave ovens
  • Scanners
  • Missile control
  • Oil and gas
  • Blood pressure monitors
Step5Bar-code shipping tag
PIC12F1822-E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    6
  • RAM Size
    128 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 4x10b; D/A 1x5b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    PIC® XLP™ 12F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.3V
  • Frequency
    32MHz