  • PIC12F609-I/P
PIC12F609-I/P
advertisement
Manufacturer No:
PIC12F609-I/P
HK JDW NO:
536-PIC12F609-I/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC12F609-I/P
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12F Series PIC12F609 8 Pin 20MHz 5V 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC12F609-I/P Overview
Packaged in a 8-DIP (0.300, 7.62mm) format, this MCU is available in a compact size. 5 I/Os are available. In the case of the IC chip, the type of mounting is Through Hole. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. Microcontroller runs in PIC® 12F Series. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 1.75KB 1K x 14. With a PIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip 8 has 8 terminations. 8-bits are used for its size. The component always operates in 5V supply voltage. DMA channels number NO. There is 1.8kB memory size assigned to the part. There are a number of alternatives to the base part number PIC12F609 that you can find. In the case of 20MHz frequency operation, it can perform efficiently. This MCU Chip uses NO PWM channels to operate. It is possible to access the 8 pins on the chip through the 8 pins. The clock has 2 timers or counters on it. 8 pins are counted on this board. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device.
PIC12F609-I/P Features
8-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC12F609-I/P Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC12F609-I/P Microcontroller applications.
  • Hand-held metering systems
  • Laptops
  • Christmas lights
  • Security systems
  • Data acquisition and control
  • Food and beverage
  • Fire detection & safety devices
  • Measuring revolving objects
  • Walkie talkies
  • Radios
Step5Bar-code shipping tag
PIC12F609-I/P
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 12F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC12F609
  • Pin Count
  • Interface
    RS-232, USB
  • Memory Size
    1.8kB
  • Number of I/O
    5
  • RAM Size
    64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Bit Size
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • CPU Family
    PIC
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm