  • PIC12F635-E/SN
PIC12F635-E/SN
advertisement
Manufacturer No:
PIC12F635-E/SN
HK JDW NO:
536-PIC12F635-E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC12F635-E/SN
Description:
1.75KB 1K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 12F Series PIC12F635 8 Pin 20MHz 5V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC12F635-E/SN Overview
Packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) format. In total, it has 5 inputs and outputs. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C~125°C TA Operating Temperature. A PIC® 12F series electrical component is used in this application. Having a size of 1.75KB 1K x 14, Microcontroller has a program memory of X bytes. MCU is powered by PIC Core Processor. This is a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. The MCU has a number of 8 terminals. Microcontroller comes with 8 bit size. The MCU chip's supply output is 5V volts. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 1.8kB memory size belongs to the Chip part. PIC12F635 is the base part number that you can use to find alternatives. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. This MCU Chip uses NO PWM channels to operate. Chips have 8 pins. The clock has 2 timers or counters on it. A total of 8 pins are included in the package. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. It programs in 6 Programmable I/O.
PIC12F635-E/SN Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC12F635-E/SN Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC12F635-E/SN Microcontroller applications.
  • Fire alarms
  • Vacuum cleaners
  • Dishwashers
  • Telephone sets
  • X-ray
  • Volt meter
  • Wastewater treatment
  • Automatic braking system
  • Electronic jamming systems
  • Walkie talkies
Step5Bar-code shipping tag
PIC12F635-E/SN
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2005
  • Series
    PIC® 12F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC12F635
  • Pin Count
  • Interface
    RS-232, SPI, USB
  • Memory Size
    1.8kB
  • Number of I/O
    5
  • RAM Size
    64 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Bit Size
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    6
  • Length
    4.9mm