  • PIC16C55A-04/SP
PIC16C55A-04/SP
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C55A-04/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C55A-04/SP
Package:
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PIC16C55A-04/SP
Description:
768B 512 x 12 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16C Series PIC16C55A 28 Pin 4MHz 5V 28-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
PIC16C55A-04/SP Overview
This Microcontroller comes in a 28-DIP (0.300, 7.62mm) package. There are 20 I/Os on the Microcontroller. Through Hole is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of its program memory is OTP. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. It is part of the PIC® 16C series of electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 768B 512 x 12. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 28 has 28 terminations. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. There is a 5V volt supply output on the chip. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. Its memory size is 512B. Alternatives can be found by searching through the base part number PIC16C55A to find them. Performing well when operated at frequency 4MHz can be achieved. Using NO PWM channels, the device works. It is possible to access the 28 pins on the chip through the 28 pins. The clock has 1 timers/counters to keep track of the time. In total, it has 28 pins. This device is embedded with a PIC processor family, which is a powerful and efficient CPU. There is EPROM, OTP memory in this equipment. There are 8 bits in total on an IC chip.
PIC16C55A-04/SP Features
28-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
Microcontrollers subcategory
PIC16C55A-04/SP Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C55A-04/SP Microcontroller applications.
  • Industrial robot
  • DVD\DV\MP3 players
  • Mobile computers
  • Plant factories
  • Answering machines
  • Fire alarms
  • Vacuum cleaners
  • Process control devices
  • Process control devices
  • Medical instruments chromatographs
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C55A-04/SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    4MHz
  • Base Part Number
    PIC16C55A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/6.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    RS-232
  • Memory Size
    512B
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    20
  • RAM Size
    25 x 8
  • Memory Type
    EPROM, OTP
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    8
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    768B 512 x 12
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    4 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • ROM (words)
    512
  • CPU Family
    PIC
  • Height
    4.06mm
  • Length
    37.21mm
  • Width
    14.22mm