  • PIC16C622A-20E/SS
PIC16C622A-20E/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C622A-20E/SS
HK JDW NO:
536-PIC16C622A-20E/SS
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC16C622A-20E/SS
Description:
3.5KB 2K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16C622A 20 Pin 20MHz 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16C622A-20E/SS Overview
Due to the benefits of saving space, it is available in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. In this case, it is mounted using the method of Surface Mount. This item can be found in package Tube. A PIC core processor powers the device. Work should be performed at a temperature of -40°C~125°C TA. The type of memory in which this program is stored is OTP. The device has 13 I/Os. It has a part number of PIC16C622A that can be used to locate similar components. The terminals are positioned at DUAL. 20 terminationals are present. The electrical component is part of the series PIC? 16C. The type of memory used for data storage is EPROM. It is constructed with 20 pins. This mount is done in accordance with the method of Surface Mount. This device has a total of 20 pins. It belongs to the subcategory Microcontrollers. Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 3.5kB. A 3.3/5V power source powers it. Working at a frequency of 20MHz results in excellent efficiency. While deploying 5.5V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability. The number of timers and counters is 1. It is a member of the PIC family of CPUs. It works with an oscillator type External.
PIC16C622A-20E/SS Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16C622A-20E/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C622A-20E/SS Microcontroller applications.
  • Digital set-top boxes
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Industrial instrumentation devices
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Switches
  • Wastewater treatment
  • Christmas lights
  • Scanners
  • Instrument control
  • Copiers
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C622A-20E/SS
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    1W
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC16C622A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Memory Size
    3.5kB
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    128 x 8
  • Memory Type
    EPROM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~5.5V