  • PIC16C63-20I/SO
PIC16C63-20I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C63-20I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C63-20I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16C63-20I/SO
Description:
7KB 4K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16C63 28 Pin 20MHz 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16C63-20I/SO Overview
As a result, it is available in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package. This is mounted using the Surface Mount method. A package of Tube contains it. The device has a PIC core processor. When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. The type of memory it uses is OTP. A total of 22 I/Os are present. A component with the same part number as PIC16C63 can be compared to other similar components. DUAL is the location of its terminals. 28 terminationals are present. This electrical component is part of the PIC? 16C series. Because of the 5V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. The structure is constructed from 28 pins. In total, it has 28 pins. This component is a part of Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 7kB. There is a source of power of 5V that powers this device. When working at a frequency of 20MHz it is able to achieve excellent efficiency. Using 5V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use. 3 counters/timers are currently active. It is part of the PIC CPU family. Using a External oscillator type, it works well.
PIC16C63-20I/SO Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16C63-20I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C63-20I/SO Microcontroller applications.
  • Petrochemical
  • Smartphone
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Graphic terminals
  • Vacuum cleaners
  • Heater/Fan
  • Telephone sets
  • Smoke alarms
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Calculators
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C63-20I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2.642mm
  • Length
    17.894mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C63
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    22
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V