  • PIC16C65A-20I/L
PIC16C65A-20I/L
advertisement
Manufacturer No:
PIC16C65A-20I/L
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16C65A-20I/L
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
PIC16C65A-20I/L
Description:
7KB 4K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16C65A 44 Pin 20MHz 5V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
PIC16C65A-20I/L Overview
As a result, it is available in the 44-LCC (J-Lead) package. Surface Mount is the way to mount it. This item can be found in package Tube. A PIC core processor powers the device. In order to work effectively, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. In terms of its program memory type, it is OTP. The device has 33 I/Os. Based on the PIC16C65A base part number, it can be compared with other components. The terminals of this device are located at QUAD. As far as terminations are concerned, there are 44 terminations present. The PIC? 16C series contains this electrical component. It is possible to achieve high efficiency with a 5V supply voltage. In this gadget, MICROCONTROLLER, RISC is the device's uPs/uCs/Peripheral IC. It is constructed with 44 pins. It has a total of 44 pins on it. It is one of the components included in Microcontrollers. Data and programs may be stored on the devices which have a memory size of 7kB. A 5V power source powers it. The system is highly efficient when working at a frequency of 20MHz. 5V provides an adaptable and voltage-independent supply voltage when it is used by designers. 3 counters/timers are currently active. This part is an integral part of the PIC CPU family. Using oscillator type External makes it work.
PIC16C65A-20I/L Features
44-LCC (J-Lead) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16C65A-20I/L Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16C65A-20I/L Microcontroller applications.
  • Digital cameras
  • Smart instruments
  • Data acquisition and control
  • Removable disks
  • Robots
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
  • Fire alarms
  • Speed meter
  • Firewalls
Step5Bar-code shipping tag
PIC16C65A-20I/L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    650mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16C65A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    7kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    192 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    4096
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    16.5862mm