  • PIC16CE624-20I/SO
PIC16CE624-20I/SO
advertisement
Manufacturer No:
PIC16CE624-20I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16CE624-20I/SO
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PIC16CE624-20I/SO
Description:
1.75KB 1K x 14 OTP PIC 8-Bit Microcontroller PIC? 16C Series PIC16CE624 18 Pin 20MHz 5V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC16CE624-20I/SO Overview
It is available in the 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package for the benefit of saving space. Using Surface Mount, it is mounted. In the package Tube, it is included. A core processor of PIC is present in the device. When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~85°C TA. OTP is its program memory type. 13 I/Os can be found on it. To find equivalent components, use its PIC16CE624 base part number. At DUAL, its terminals are located. Currently, it consists of 18 terminationals. An electrical component such as this is included in the series PIC? 16C. By using a 5V voltage supply, high efficiency is possible. Memory type FLASH is used for data storage. The gadget has MICROCONTROLLER, RISC as its uPs/uCs/peripheral IC. The structure is composed of 18 pins. A total of 18 pins are attached to it. It belongs to the subcategory Microcontrollers. The devices have a memory size of 1.8kB that can be used to store programs and data. 7.5mA is the maximum supply current. There is a source of power of 5V that powers this device. It performs extremely well at a frequency of 20MHz. There are currently 1 timers/counters set up on the system. This part is an integral part of the PIC CPU family. Normal operation requires a supply voltage (Vsup) above 4.5V. An oscillator of type External is used.
PIC16CE624-20I/SO Features
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16CE624-20I/SO Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16CE624-20I/SO Microcontroller applications.
  • Process control devices
  • Process control devices
  • Gas monitoring systems
  • Mobile computers
  • Smoke alarms
  • Hand-held metering systems
  • Industrial robot
  • Security systems
  • Aerospace navigation systems
  • Measuring revolving objects
Step5Bar-code shipping tag
PIC16CE624-20I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    18
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    PIC® 16C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16CE624
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    1.8kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    13
  • RAM Size
    96 x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    1.75KB 1K x 14
  • Supply Current-Max
    7.5mA
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    1
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    14
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    2.64mm