  • PIC16F15324T-I/JQ
PIC16F15324T-I/JQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F15324T-I/JQ
HK JDW NO:
536-PIC16F15324T-I/JQ
Package:
16-UQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F15324T-I/JQ
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16F15324 16-UQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16F15324T-I/JQ Overview
For space savings, it is available in the 16-UQFN Exposed Pad package. The way of mounting it is Surface Mount. It is available in the Tape & Reel (TR) package. The device has a PIC core processor. It is important to keep the temperature at -40°C~85°C TA while working. It has a type of program memory of FLASH. There are 12 I/Os on the board. Based on the PIC16F15324 base part number, it can be compared with other components. In the PIC? XLP? 16F series, this electrical component is found. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. There is an oscillator type Internal used in this circuit.
PIC16F15324T-I/JQ Features
16-UQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
PIC16F15324T-I/JQ Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F15324T-I/JQ Microcontroller applications.
  • Calculators
  • Switches
  • Toasters
  • DVD\DV\MP3 players
  • Nintendo
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • ECG machine
  • Binding machines
  • Food and beverage
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F15324T-I/JQ
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    16-UQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    PIC16F15324
  • Number of I/O
    12
  • Speed
    32MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V