  • PIC16F15324T-I/SL
PIC16F15324T-I/SL
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F15324T-I/SL
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F15324T-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PIC16F15324T-I/SL
Description:
7KB 4K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16F15324 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 9264
Purchasing and Inquiry
PIC16F15324T-I/SL Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. Mounted using Surface Mount. Tape & Reel (TR) is the package that contains it. With a processor of PIC cores, the device is powered. Work should be done at -40°C~85°C TA. FLASH has been assigned to it as a program memory. A total of 12 I/Os are available on this device. A comparable component can be found by using the base part number PIC16F15324. An electrical component such as this is included in the series PIC? XLP? 16F. It has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROCONTROLLER, RISC. An oscillator of type Internal is used.
PIC16F15324T-I/SL Features
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
PIC16F15324T-I/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F15324T-I/SL Microcontroller applications.
  • Blood pressure monitors
  • Industrial robot
  • Aerospace navigation systems
  • Smartphone
  • Process control devices
  • Answering machines
  • Information appliances (networking of household appliances)
  • Projector
  • Firewalls
  • Equipment control
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F15324T-I/SL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    CMOS
  • Base Part Number
    PIC16F15324
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    12
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    7KB 4K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 11x10b; D/A 1x5b
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 16F