  • PIC16F1782-I/MV
PIC16F1782-I/MV
advertisement
Manufacturer No:
PIC16F1782-I/MV
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC16F1782-I/MV
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC16F1782-I/MV
Description:
3.5KB 2K x 14 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC? XLP? 16F Series PIC16F1782 28 Pin 32MHz 3V 28-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC16F1782-I/MV Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 28-UFQFN Exposed Pad package. The way of Surface Mount is used to mount it. It is available in the Tube package. A PIC core processor powers the device. When working, the temperature should be kept at -40°C~85°C TA. Its type of program memory is FLASH. There are 24 I/Os on it, which makes it a very simple device. Other components that are comparable to it have the base part number PIC16F1782. At QUAD, it has its terminals. It has 28 terminationals. There are a number of electrical components in the PIC? XLP? 16F series, including this one. The supply voltage of 3V allows for high efficiency. It has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROCONTROLLER, RISC. A number of 28 pins are used to construct it. 28 pins are on it in total. It is one of the components included in Microcontrollers. The devices have a maximum memory size of 3.5kB that can be used to store programs and data. Working at a frequency of 32MHz results in excellent efficiency. There are 3 timers/counters. The part is a part of the PIC CPU family. Using an oscillator type Internal, it operates.
PIC16F1782-I/MV Features
28-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC16F1782-I/MV Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC16F1782-I/MV Microcontroller applications.
  • Tape drives
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Hard drives
  • Robots
  • Security systems
  • Data acquisition and control
  • Mice
  • Digital cameras
  • Kindle
  • Christmas lights
Step5Bar-code shipping tag
PIC16F1782-I/MV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 16F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC16F1782
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    3.5kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • Nominal Supply Current
    2.1mA
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    3.5KB 2K x 14
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 11x12b; D/A 1x8b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    8b
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    11
  • Number of PWM Channels
    2
  • Height
    500μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm